Przejdź do treści

Prefabrykacja

Każda konstrukcja stalowa hali skręcana za pomocą śrub składa się, w zależności od stopnia złożoności, nawet z kilkunastu tysięcy różnych elementów. Wszystkie elementy są dokładnie rozrysowane w projekcie warsztatowym na podstawie którego przebiega prefabrykacja konstrukcji stalowej.

Poprawność i jakość dokumentacji ma zasadniczy wpływ na wzajemne dopasowanie i współpracę wszystkich elementów. Z dokumentacji warsztatowej otrzymujemy informacje takie jak: rodzaj zastosowanej stali, klasyfikacje i rodzaj spawów oraz wymiarowania i spis wszystkich elementów.

Jakość zastosowanych materiałów hutniczych oraz ich gatunek jest gwarantowany atestami związanymi z dostawą każdej partii stali z huty.

Prefabrykacja odbywa się przy użyciu wyłącznie atestowanych materiałów o sprawdzonym pochodzeniu. Jakość stali i połączeń spawanych dla prawidłowo obliczonej statycznie i zaprojektowanej konstrukcji ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo użytkowania obiektu w skrajnych warunkach pogodowych.

Prefabrykacja konstrukcji blachownicowej

Blachy stalowe w gatunkach S235, S355 są głównym materiałem dla konstrukcji blachownicowych. Przed obróbką blachy w dużych formatach są śrutowane za pomocą 6 rzutnikowej śrutownicy przelotowej. Rozkrój blach wielkoformatowych w zależności od ich grubości jest wykonywany na dwóch wypalarkach sterowanych CNC – gazowej lub plazmowej. Po wypaleniu blachy są oczyszczane ze zgorzeliny.Po oczyszczeniu montowane są dźwigary blachownicowe. Spoiny wzdłużne o długości do 15 mb są wykonywane przez automaty do spawania blachownic w osłonie gazu lub topnika. Po wyspawaniu belki zostają uzbrojone w uprzednio przygotowane blachy węzłowe, które posiadają otwory montażowe na śruby.

Prefabrykacja konstrukcji z profili walcowanych - hutniczych

Profile stalowe w gatunkach S235, S355 są głównym materiałem dla konstrukcji z kształtowników. Prefabrykacja i cięcie kształtowników w zależności od ich grubości jest wykonywane za pomocą pił taśmowych lub tarczowych. Po wycięciu profile są owiercane na wiertarce 3-osiowej sterowanej CNC w miejscach które stanowić będą węzły montażowe. Po owierceniu profile są śrutowane za pomocą 6-rzutnikowej śrutownicy przelotowej. Po oczyszczeniu belki zostają uzbrojone w uprzednio przygotowane pozostałe blachy węzłowe które posiadają otwory montażowe na śruby. Wszystkie spawy wykonują uprawnieni spawacze.

Elementy konstrukcji są sprawdzane przez Kontrolę Jakości, badającą zgodność wykonania konstrukcji z dokumentacją warsztatową. Proces spawania i technologię nadzoruje Główny Spawalnik, który w razie potrzeby wykonuje badania spoin wg obowiązujących norm. Wykonane elementy konstrukcji stalowych są kierowane do zabezpieczenia antykorozyjnego. ROLSTAL oferuje konstrukcje malowane i ocynkowane ogniowo. Wybór zabezpieczenia antykorozyjnego zależy od środowiska, w jakim będzie użytkowany obiekt. Warto zainwestować w dobre zabezpieczenie - to zapewni spokój i oszczędność na konserwacji powłoki antykorozyjnej przez okres wielu lat.

W końcowej fazie prefabrykacji konstrukcja jest kompletowana do wysyłki dla Klienta, która odbywa się na podstawie specyfikacji zawierającej wykaz wszystkich części pojedynczych.